Oblíbená bazalka! Vše o jejím pěstování

Bazalka pravá je jednoletá rostlinka. Do Evropy se pravděpodobně dostala z Indie.
Ať si už zakoupíte hotové rostlinky, nebo si bazalku vypěstujete ze semínek, na záhon ji je vhodné umístit až v druhé polovině května. Vyberte pro ni světlé a teplé místo. Vyvarujte se ostrým slunečním paprskům, které umí popálit rostlině listy. Místo by také mělo být chráněno před větrem. Půda jí vyhovuje propustná a humózní. Zálivku vyžaduje pravidelně a naznačí vám to povadlé listy. Zalévejte však opatrně, aby se voda nedostala na listy. Jako u mnoha jiných bylin se listy sklízejí před kvetením, protože tehdy obsahují nejvíce aromatických látek.
pěstování bazalky

Pěstování v květináči

Bazalka je ideální bylinka na okenní parapet. Jak jsme již zmínili, vyhovuje jí její světlé místo, které je kryté před větrem. Pokud jí umíte zajistit vhodné podmínky, můžete semínka vysévat prakticky kdykoliv během roku. Výsev můžete přikrýt fólií, do které udělejte dírky a také ji občas odkryjte, aby na půdě nevznikala plíseň. Když se objeví malé rostlinky, je vhodné fólii odstranit. Mladé sazenice s prvními lístky je pak potřeba přesadit do zvláštních květináčů.
Rostlinku pravidelně zalévejte. Nicméně přiměřeně, protože nemá ráda přemokření. Proschnutí nezvládá velmi dobře a jeho vlivem ztrácí na kvalitě listů. Také platí, že je potřeba pravidelně stříhat, abyste podpořili růst a zároveň zabránili kvetení.
rajčata s mozarelou

Rozmnožování

Bylinka se dá velmi snadno rozmnožit z vrcholových řízků. Ty velmi dobře zakoření i ve sklenici s vodou.

Sběr

Používají se zdravé listy, které můžete následně využít při přípravě jídel, nápojů či kosmetiky. Pokud si je chcete uchovat, tak je můžete sušit při teplotě do 35 ° C.
bazalka v květináči

Využití v kuchyni

Bez bazalky bychom si neuměli představit oblíbený italský salát Caprese. Celkově se hodí k jídlům z této oblíbené kuchyně, ať už jde o saláty, omáčky, těstoviny, pizzu nebo pesto.

Oblíbená bazalka! Vše o jejím pěstování
3.5 (70%)2